Senior Internauta - fałszywe konta w mediach społecznościowych.
Nie wszystkie konta w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy Instagram, należą do prawdziwych użytkowników. Media te pozwalają użytkownikom na różny stopień anonimowości w korzystaniu z ich platform. Niektóre konta powstały po to, by polaryzować i podgrzewać dyskusję (trolle), zwiększać popularność pewnych osób, bądź tematów, a także udostępniać nieprawdziwe informacje.
W przypadku fałszywych profili, do końca nie wiemy, jaka stoi motywacja osoby, która stworzyła nierealny profil. Ktoś mógł to zrobić dla żartu, ale także (co dzieje się coraz częściej) jako sposób, próbę zbudowania zaufania u nieznanej osoby (celu) i wyciągnięcia z niej konkretnych korzyści.
Jak sprawdzić wiarygodność konta?
- Dokonać analizy w wyszukiwarce obrazów zdjęcia profilowego, które w przypadku fejkowych kont najczęściej zostało komuś skradzione
- Sprawdzić, czy w sieci istnieją jakiekolwiek inne źródła, pozwalające potwierdzić istnienie danej osoby. Prawdziwe będzie najczęściej to z największą liczbą polubień.
- Zwróć uwagę na aktywność konta. Bardzo duża liczba postów i udostępnień pojawiających się w krótkim czasie może świadczyć o działaniach zautomatyzowanych (boty).
- Sprawdzić, czy ktoś z naszych znajomych w sieci zna daną osobę, która chce z nami nawiązać kontakt. Warto odezwać się do kilku z nich i sprawdzić, co o niej myślą. Jeśli niewiele, to powinno wzbudzić u nas większą czujność
PAMIĘTAJ! Podszywanie się pod inną osobę, wykorzystywanie jej wizerunku czy danych osobowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej do przestępstwo, które jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego.