Senior pieszy na parkingu.
Według definicji, parking, jest to wyznaczone miejsce służące do odstawiania (parkowania) pojazdów mechanicznych lub innych środków komunikacji.
Kierowcy zaparkowawszy swój pojazd, po opuszczeniu go stają się pieszymi, z tego względu
parkingi dopuszczają ruch samochodowy oraz pieszych.
Jak się zachować i kto ma pierwszeństwo? Większość z nas działa intuicyjnie, warto jednak sprawdzić co mówią o tym przepisy.
Pierwszeństwo na parkingu posiada pieszy. Zapis ten obowiązuje we wszystkich miejscach, gdzie nie zostały wyodrębnione: jezdnia oraz chodnik. Oprócz parkingu mogą to być np. stacja benzynowa, skwer, powierzchnia wokół budynków usługowych.
Nie oznacza to jednak, że pieszy może utrudniać ruch samochodowy w tych miejscach. Do jego obowiązków należy zachowanie ostrożności oraz unikanie działań, które mogłyby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
PAMIĘTAJ! Nie wolno tracić czujności na parkingach - kierowcy skupieni na poszukiwaniu miejsca parkingowego mogą nie zauważyć pieszego.
To, że pieszy widzi nadjeżdżający pojazd, wcale nie oznacza, że kierowca widzi pieszego!
Kampania społeczna "Wiedza daje bezpieczeństwo", jest realizowana w ramach projektu "Senior wie! Centrum Aktywnego Seniora i Seniorki" dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Wspierania Organizacji Poradniczych na lata 2022 – 2023.