Jesienny dzień 26 września obfitował w dzień spacerów badawczych, tzw. patroli obywatelskich. Seniorki i seniorzy zaangażowali się w wytyczenie tras spacerów i aktywne ich obserwowanie.
Celem spacerów było zdiagnozowanie takich przestrzeni na terenie Lublina, które wymagają poprawy, udoskonalenia, czy zmiany.
Podczas spacerów grupa osób starszych pod opieką moderatorki poszukiwała miejsc nieprzyjaznych seniorom i zaznaczała je na mapie. W efekcie powstały mapy z zaznaczeniem miejsc nieprzyjaznych i niebezpiecznych osobom starszym w danym terenie z rekomendacją do ich udoskonalenia/poprawy.
Miejsca, które najbardziej przeszkadzają seniorom to:
- niebezpieczne przejście dla pieszych, za mało koszy na śmieci (dzielnica Kalinowszczyzna),
- ławki pobrudzone odchodami gołębi, uniemożliwiające siadanie na nich, zerwane/niekompletne łańcuchy oddzielające ulicę od chodnika, chodniki dla pieszych są w złym stanie, nieuporządkowane skwerki zielone między chodnikiem a ulicą (dzielnica Śródmieście),
- bardzo strome i zniszczone schody prowadzące do przejścia podziemnego, zanieczyszczone przejście podziemne, zanieczyszczone tereny zielone i chodniki (Dzielnica Czuby Północne)
Mamy nadzieję, że Ci, którzy mają wpływ na poprawę otoczenia, będą wrażliwi na potrzeby osób starszych.
Spacer odbył się w ramach projektu „Osobom starszym – bezpieczeństwo i szacunek”, który jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.