Połączenie hobby i zdolności liderskich zaowocowały udziałem pani Sylwii Odrzywolskiej w projekcie „Razem mieszkamy – wspólnie działamy!” Co udział w projekcie wniósł w życie pani Sylwii, opowiada sama liderka w rozmowie z Elżbietą Mielniczuk z Fundacji Aktywności Obywatelskiej .
Skąd przyszła decyzja, żeby wziąć udział w projekcie? Czy to Pani pierwsze działanie liderskie?
O projekcie dowiedziałam się z Fundacji Bliżej Pasji i bez zastanowienia postanowiłam wziąć w nim udział. Zmotywowała mnie do tego koleżanka, która bierze udział w akcjach społecznych. Liderem byłam pierwszy raz. Nigdy wcześniej nie robiłam też inicjatywy.
Jaki element projektu był dla Pani najważniejszy i dlaczego?
Najważniejsza była dla mnie moja inicjatywa pt. „Terapia Lasem”. Wiązała się ścisłe z tym, co lubię i z tym, o czym mogę mówić bez końca. To moja pasja, która zrodziła się ze wspólnych spacerów z rodziną i z miłości do przyrody wokół nas. Zamiłowanie do wspólnych wypraw zrodziło kolejną pasję - fotografowanie. W ten sposób udało mi się połączyć te dwie pasje razem i teraz nabrały one sensu, gdy udało mi się podzielić swoimi zamiłowaniami z członkami społeczności Gminy Biłgoraj. Moja inicjatywa polegała na wprowadzeniu uczestników w klimat lasu. W trakcie spotkania wszyscy uczestnicy mogli brać udział w zaplanowanych warsztatach i pokazie samoobrony. Na koniec było ognisko i pieczenie kiełbasek i wspólne śpiewy.
Czy wystąpiły trudności? Co wymagało wysiłku, więcej pracy?
Nie miałam większych trudności z tą inicjatywą. Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Myślę, że zawdzięczam to zaangażowaniu i chęciom współpracy ze strony moich pomocników.
Co nowego wniósł udział w projekcie? Jak wpłynie na Pani dalszą działalność?
Mój udział w projekcie pokazał mi, jak fajnie angażują się ludzie w takie inicjatywy i jak fajnie można spędzić razem czas.
Co dało największą satysfakcję? Z czego może Pani być dumna?
Jestem dumna i jednocześnie mam ogromną satysfakcję z tego, że uczestnicy byli zadowoleni i zyskali wiedzę na temat samoobrony i zachowania się w lesie. Moim osiągnięciem było również przeprowadzenie warsztatu z tworzenia lasu w szkle.
Jak zachęciłaby Pani członków społeczności do działalności na rzecz dobra wspólnego?
Działanie na rzecz innych jest na pewno bardzo ciekawe i daje bardzo dużą satysfakcję. Zachęcić można poprzez dawanie przykładu i upowszechnianie inicjatyw wśród lokalnej społeczności.
Dziekuję za rozmowę i zyczę dalszego rozwijania zamiłowań. A także nowych ciekawych i owocnych inicjatyw.
Projekt „Razem mieszkamy – wspólnie działamy!” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.