Po wybuchu wojny do Lublina przybyło niemal 70 tysięcy uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Wśród nich są osoby na emeryturze, głównie kobiety seniorki, którym ciężej zintegrować się z mieszkańcami Polski, gdyż mają ku temu mniej okazji.
Młodsze kobiety podejmując pracę zawodową poznają Polskę, Polki i Polaków, naszą rzeczywistość, kulturę, społeczeństwo. Dzieci i młodzież z Ukrainy mają szansę na integrację w polskich szkołach. Natomiast seniorki i seniorzy często nie mają po prostu okazji na spotkania z Polkami i Polakami. Ich problemem jest również to, że nie mają okazji na spotkania z innymi seniorami z Ukrainy mieszkającymi w Lublinie.
Jedna z inicjatyw projektu "Razem mieszkamy - wspólnie działamy" postawiła sobie za cel stworzenie możliwości spotkania ukriańskich seniorek. Okazją ku temu były warsztaty rękodzieła - wykonywania wianków ze sztucznych kwiatów oraz sesja zdjęciowa w tych wiankach.
Panie, w miłej atmosferze, przy wspólnych działaniach dzieliły się doświadczeniami pobytu w Polsce, problemami i radościami. Nasza Fundacja stara się stwarzać okazje do spotkań seniorek i seniorów z Ukrainy mieszkających w Polsce, gdyż widzimy tęskontę i smutek tych osób, które nie mają spokojnej jesieni życia, wojna im przerwała odpoczynek na emeryturze, i zmusiła w starszym wieku do opuszczenia swoich domów i wybrania uchodźctwa w celu ratowania życia.
Inicjatorką spotkania była Nadia Rusyn - jedna z liderek projektu "Razem mieszkamy - wspólnie działamy!".
Projekt „Razem mieszkamy – wspólnie działamy!” finansowany jest przez Islandię Liechtenstein I Norwegię z Funduszy EOG I Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny