Senior pieszy, a rowery i hulajnogi.
Zgodnie z polskimi przepisami hulajnogi elektryczne jeżdżą przede wszystkim drogami i pasami ruchu dla rowerów.
Hulajnogi elektryczne wyjątkowo mogą poruszać się także chodnikiem. Jednakże piesi mają niemal bezwzględne pierwszeństwo na oznakowanym przejściu dla pieszych.
Poruszającym się na rowerze lub hulajnodze, nie wolno przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Należy przed przejściem zejść z pojazdu i przeprowadzić go na drugą stronę.
Maksymalna dopuszczalna prędkość dla hulajnogi na ścieżce rowerowej lub ulicy, to 20 km/h. Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, kierujący pojazdem powinien jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, ustępować pierwszeństwa pieszemu i nie utrudniać jego ruchu.
Inne zasady obowiązują na ścieżkach dla rowerów i hulajnog, dlatego bezwzględnie należy pamiętać:
- Na drodze dla rowerów pierwszeństwo ma elektryczna hulajnoga oraz rower. Pieszy ma w praktyce prawo przekroczyć taką drogę gdziekolwiek chce, lecz wtedy nie ma żadnych powodów, aby kierujący hulajnogą lub rowerem zatrzymywał się i go przepuszczał.
- Jeśli na drodze dla rowerów jest tylko zebra, ale nie ma znaków pionowych, oznacza to przejście nienormatywne, czyli formalnie tak, jakby go nie było. Nadal więc przepisy nie nakazują przepuszczać pieszego.
Kampania społeczna "Wiedza daje bezpieczeństwo", jest realizowana w ramach projektu "Senior wie! Centrum Aktywnego Seniora i Seniorki" dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Wspierania Organizacji Poradniczych na lata 2022 – 2023.