Projekt "Razem Mieszkamy - wspólnie działamy" powoli dobiega końca, zbieramy pierwsze efekty pracy, zaczynamy od grupy w Biłgoraju gdzie na wiecu partycypacji uczestnicy dzielili się swoim doświadczeniem ale też sukcesami i porażkami
Jak podzielić się swoją pasją ze społecznością lokalną? Jak osobiste zainteresowania przekładają się na działalność na rzecz innych?
Mieszkańcy Zamościa uczestniczyli w niezwykłej inicjatywie, która przybrała formę spotkania różnych grup społecznych: seniorów, uchodźców oraz osób z różnych środowisk. Celem było stworzenie otwartego miejsca do swobodnej wymiany doświadczeń i poglądów, gdzie różne grupy społeczne mogą spotkać się w atmosferze dialogu i wzajemnego zrozumienia.
Inni, a może tacy sami? Integracja międzypokoleniowa w ramach inicjatywy „W górę serca – poznawanie i integracja mieszkańców Domu Seniora w Zamościu” przyniosła dużo uśmiechu, wspomnień i wspólnej rozmowy. Tylko tyle i aż tyle, aby się lepiej poznać i zrozumieć.
Już podczas nauki w szkole można rozpocząć działania na rzecz społeczności. Uczennica jednego z zamojskich liceów, a jednocześnie uczestniczka projektu „Razem mieszkamy – wspólnie działamy” opowiada o swojej ścieżce do uzyskania umiejętności liderskich. Z uczestniczką projektu, Aleksandrą Błaszczak, rozmawia Elżbieta Mielniczuk z Fundacji Aktywności Obywatelskiej.
Zapraszamy do obejrzenia prac " Budujemy Mosty", która znajduje się w siedzibie FAO. Wystawa jest jednym z efektów inicjatywy polsko-ukraińskiej w ramach projektu Razem Mieszkamy - Wspólnie działamy
W okresie przedświątecznym gdy tradycje nabierają wyjątkowego znaczenia, inicjatywy, które łączą różne kultury, stają się istotnym narzędziem budowania mostów między ludźmi. Taką właśnie inicjatywą była akcja zorganizowana przez liderkę Jolantę Terlecką-Bogusiewicz w ramach projektu "Razem Mieszamy - Wspólnie Działamy". Dzięki współpracy z Stowarzyszeniem Samopomocy Terytorialnej w Lublinie oraz wsparciu finansowemu z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny, inicjatywa ta przerodziła się w inspirujące wydarzenie, które przyniosło radość i wzajemne zrozumienie.
4 grudnia 2023 r. siedziba PCK w Biłgoraju stała się miejscem niezwykłego spotkania społeczności polskiej i ukraińskiej podczas inicjatywy "Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem..." udało się stworzyć nie tylko wyjątkowe dzieła artystyczne, ale przede wszystkim zbudować wspaniałą atmosferę bliskości i zrozumienia.
Mieszkańcy Czechowa mieli możliwość zintegrowania się, wymiany opinii, zadawania pytań i poszukiwani odpowiedzi. Wszystko to dzięki spotkaniu literackiemu w ramach inicjatywy pn.: „Literatura łączy wspólne działania”, które odbyło się w Klubie Osiedlowym „Miniatura” w Lublinie.
Kto raz zaczął się udzielać na rzecz dobra wspólnego, ten z reguły nie potrafi albo nie chce później rezygnować. Dostrzega nowe pola działalności, stara się o własny rozwój, żeby jeszcze skuteczniej eliminować problemy i walczyć z nimi: ubóstwem, skutkami wojny na Ukrainie, wykluczeniem i innymi trudnymi zjawiskami. Przykładem takiej postawy jest pani Teresa Kośmider, liderka, uczestniczka projektu p.t. „Razem mieszkamy – wspólnie działamy!”. Pani Teresa przedstawia nam swoją sylwetkę: społecznika, wolontariuszki, a przede wszystkim członka społeczności wrażliwego na problemy innych. Rozmowę z liderką przeprowadziła Elżbieta Mielniczuk z Fundacji Aktywności Obywatelskiej.