Fundacja Aktywności Obywatelskiej
ul. Projektowa 1
20-209 Lublin
NIP: 9462456064
Tel./Fax: +48 81 532 25 52
E-mail: fundacja@fao.org.pl
Jak wyglądają warsztaty dla rodzin prowadzone przez Fundację Aktywności Obywatelskiej z Lublina. Dlaczego warto być aktywnym? Co daje wolontariat? Jakie cechy powinien mieć wolontariusz? Co dobrego może przynieść rodzinny wolontariat na rzecz samotnych osób starszych? Wsparcie rodzin poprzez zapewnienie im większego dostępu do usług opiekuńczych, specjalistycznego poradnictwa oraz terapii, a także zajęć i warsztatów rozwijających kompetencje komunikacyjne i wychowawcze – to najważniejsze cele projektu pn. „W rodzinie siła!”.
„Pomimo dużych zmian społeczno-politycznych oraz ekonomicznych ostatnich dziesięcioleci rodzina niezmiennie pozostaje podstawową komórką życia społecznego, a szczęście rodzinne uważane jest za jedną z podstawowych wartości i cel życiowy wielu Polaków” – tak zaczyna się opublikowany w lutym 2019 r. raport CBOS „Rodzina – jej znaczenie i rozumienie”.
Osoby starsze to w Lublinie (i nie tylko) coraz liczniejsza grupa odbiorców usług publicznych i ważna grupa obywateli, których głos powinien być brany pod uwagę przy rozwiązaniach systemowych, samorządowych, wspólnotowych, osiedlowych.
Choć wiele osób potrafi rozróżniać gatunki drzew leśnych, zna pojęcia związane z pracą leśników, nie wie, co zrobić w sytuacji rudnej, np. zagubienia się w lesie. Dzikie zwierzęta, grzyby, owady, to niektóre zagrożenia dla seniorów lubiących i odwiedzających lasy. Jak wiec być bezpiecznym?
Liderem patrolu obywatelskiego jest Stanisław Komorski, który opowiada o samej idei wydarzenia: „Przyświecała nam idea odtworzenia drogi seniorów w drodze na mecz piłkarski. Chcemy zachęcić seniorów do brania udziału w imprezach sportowych wtedy, kiedy będą czuli się bezpiecznie. Cała przyjemność bycia na imprezie sportowej to przeżycie tej atmosfery, kibicowania, zdenerwowania, okrzyków zadowolenia i niezadowolenia… ”
„Kąpiele leśne dla zdrowia” to tytuł inicjatywy aktywnych społecznie seniorów. Celem spotkania zorganizowanego przez seniorów dla ich rówieśników była edukacja w zakresie terapeutycznych spacerów przyrodniczych i terapii zapachami lasu.
Żyjemy w świecie Internetu, komunikatorów, telewizji. Duża liczba znajomych na portalu społecznościowym sprawia nam radość i przekonanie o dobrych relacjach z innymi. Jednak czy na pewno?
Potrzeba kontaktów społecznych jest naturalną potrzebą człowieka. Pierwszym i najważniejszym środowiskiem społecznym dla człowieka jest rodzina. Rodzina jako podstawowa jednostka społeczna pełni rozmaite funkcje. Jedną z najważniejszych jest funkcja socjalizacyjna rodziny . Dlatego wszelkie dysfunkcje i zaburzone relacje mają istotny wpływ na dzieci wychowujące się w danej rodzinie.
jak mówi znane przysłowie. Bezpieczeństwo zdrowotne seniora to nie tylko dobrze dobrane lekarstwa i witaminy dla seniora. To tylko jedna część medalu bezpieczeństwa zdrowotnego i to w ostateczności kiedy faktycznie tego potrzebują seniorzy. Na pierwszym miejscu jest profilaktyka i zdrowy, bezpieczny dla stanu fizycznego, psychicznego i umysłowego styl życia.